Dědičné nemoci očí

Zvíře postižené některou z dědičných chorob se s touto nemocí již narodí a přenáší ji dále na své potomstvo. Tato nemoc je zakódována přímo v jeho genetické výbavě. To ovšem neznamená, že je dané onemocnění nutně patrné ihned po narození.

Dědičné nemoci očí

(článek MVDr. Petra Gbelce)

Dědičné (hereditární) onemocnění

Zvíře postižené některou z dědičných chorob se s touto nemocí již narodí a přenáší ji dále na své potomstvo. Tato nemoc je zakódována přímo v jeho genetické výbavě. To ovšem neznamená, že je dané onemocnění patrné ihned po narození. Ke klinickému vyjádření choroby může dojít, a často dochází, až v odstupu řady let.



Pro přehlednost si dědičné vady seřadíme podle očních struktur, které postihují, a podle frekvence výskytu.


Sítnice

Týkají se jí nejdůležitější geneticky podmíněné vady oka. Můžeme je rozdělit na dysplazii a na degenerativní onemocnění.

Dysplazie sítnice (retinální dysplazie, RD)

Dysplazie znamená abnormální vývoj, zde ve smyslu nedostatečného vytvoření sítnice. Naprostá většina případů je dědičně podmíněná, ale můžeme nalézt i pacienty s nonhereditární (nedědičnou) formou. Jde o onemocnění neprogredující, které může a nemusí mít vliv na zrak.
Diagnóza bývá stanovena na základě oftalmoskopického nálezu a plemenné predispozice. K vyšetření využíváme přímou i nepřímou oftalmoskopii, tedy vyšetření očního pozadí oftalmoskopem.
Dysplazii rozdělujeme dále na multifokální retinální RD a totální RD:

Degenerativní onemocnění sítnice u psů

Jsou dále děleny do několika kategorii, které se liší podle oftalmologického nálezu, věku vzniku a dalších kritérií. Zjednodušeně řečeno, nemoci této skupiny jsou spojeny s nedostatečným prokrvením sítnice a tím s jejím zeslabením a zhoršením až vymizením její normální funkce. Obecně platí, že čím dříve se toto onemocnění objeví, tím rychlejší a dramatičtější má průběh. U mladých jedinců do cca 18 měsíců může k úplné ztrátě zraku dojít již během několika málo měsíců. U pacientů starších 4 let dochází ke ztrátě zraku většinou až v průběhu let. Opět i degenerace sítnice bývá často spojena s jinými očními problémy, zejména s kataraktou (zákal čočky).
U jednotlivých plemen bývá průběh onemocnění typický, což napomáhá v diagnostice při odlišení od geneticky nepodmíněných chorob. Diagnózu je možno stanovit na základě plemenné dispozice a oftalmoskopického vyšetření. V poslední době se zejména u málopočetných plemen objevuje možnost stanovit diagnózu pomocí genetických testů (vyšetření DNA).
V zásadě rozlišujeme Generalizovanou progresivní retinální atrofii (GPRA) a Centrální progresivní retinální atrofii (CPRA) nebo novějším názvem Dystrofii retinálního pigmentového epitelu:



Čočka

Mezi dědičné onemocnění čočky zahrnujeme zákaly čočky (katarakta) a změnu pozice čočky (luxace).

Katarakta

Je velmi důležitým dědičným onemocněním. K jejímu vzniku může ale také přispět infekce v průběhu gravidity, nedostatky ve výživě, metabolické onemocnění, poranění apod.
Zakalení čočky prochází několika fázemi, od tzv. incipientní katarakty neovlivňující zrak až po kataraktu přezrálou, která kromě ztráty zraku vede i k nitroočnímu zánětu. Dědičně podmíněná katarakta se u postižených plemen objevuje většinou v typickém věku a má charakteristický vzhled i průběh svého zrání. U některých z postižených plemen ji zjišťujeme hned po narození a může být spojena i s dalšími nitroočními defekty, jako je např. mikroftalmie (malý oční bulbus). Příkladem může být malý knírač, u kterého existují dvě formy dědičné katarakty. U první nacházíme jen samotnou kataraktu, u druhé i další změny oční koule. I u dalších plemen se objevují dvě formy katarakty - tzv. early (brzký) a late onset (pozdní vznik). Typickým příkladem je bostonský teriér nebo stafordshirský teriér. První rychle progredující formu můžeme pozorovat u mladých jedinců. Druhu formu pak zjišťujeme u 3-4 letých psů a její rozvoj je pomalý a dokonce nemusí vést až k plnému zakalení čočky.
Poměrně častý je výskyt katarakty u retrívrů, kdy hovoříme o vývojové kataraktě a zjišťujeme ji u mladých psů ve věku 6 měsíců až 2 roky. Typická lokalizace je na zadní ploše čočky a tvarem připomíná trojúhelník. Progrese tohoto typu katarakty je velmi těžko předvídatelná. U části postižených jedinců je rozvoj změn minimální, naopak u části je velmi dramatický a dochází k plnému zakalení čočky.
Velký problém představuje katarakta u standardních pudlů nebo amerických kokršpanělů. U pudla začínají změny na tzv. equatoru čočky, odkud se agresivně šíří. U kokršpaněla jsou kataraktické změny velmi variabilní a můžeme často pozorovat zásadně rozdílné změny na obou očích. Plemen, která by se dala vyjmenovat v souvislosti s vrozenou kataraktou, je ovšem mnohem více.
Diagnostika spočívá v oftalmologickém průkazu a plemenné predispozici.

Primární luxace čočky (PLL)

Při tomto onemocnění dochází k poškození závěsného aparátu čočky a ta se díky tomu stává prostorově nestabilní. V případě genetické podstaty nemoci je samozřejmě tento aparát nedokonale vyvinutý a je jen otázkou času, kdy přestane plnit svoji funkci. Existují i případy sekundární luxace, kdy je příčinou uvolnění čočky úraz apod.
Čočka se může posunout buď dopředu do přední oční komory (přední luxace) nebo dozadu do sklivcové dutiny (zadní luxace) nebo může zůstat postavená našikmo (luxace koňmo). Nejčastější je přední luxace, k zadní dochází v případě ztekucení sklivce. Sklivec má za normálních okolností konzistenci tuhého gelu a čočka je o něj „opřena“. Jeho ztekucení je vždy spojeno s nějakou patologií oka.
V některých případech dojde „jen“ k subluxaci. To je stav, kdy je čočka částečně vychýlená ze své základní pozice (ve fossa patelaris), ale ještě se úplně „neurvala“.
Změna pozice čočky s sebou nese řadu komplikací, které jsou významnější u luxace do přední oční komory. Jsou to: poškození rohovky, bolestivost, zvýšený nitrooční tlak (glaukom), nitrooční zánět, poškození až ztráta zraku. Největší problém představuje právě glaukom, který je typický hlavně pro přední luxaci a luxaci koňmo. V obou případech totiž dochází k pohybu „gelového“ sklivce dopředu a právě posun sklivce může vést k uzavření tzv. odtokového úhlu, který slouží k odvádění komorového moku (tekutina přítomná v přední a zadní oční komoře) z oka. To má za následek zvýšení nitroočního tlaku. Výsledkem je pak poškození sítnice, které je většinou nevratné a vede ke ztrátě zraku.
Plemena zatížená primární luxací patří hlavně mezi teriéry. Jde například o sealyham, lakeland, cairn, bull, Parson Jack Russell teriéry. Dále je to tibetský teriér (navzdory jménu nejde o teriéra), lancashire heeler a border kolie. Onemocnění zjišťujeme klinicky u zvířat ve věku 3 až 6 let a za primární (geneticky podmíněnou) luxaci ji považujeme tehdy, jde-li o predisponované plemeno a vyskytne-li se bez předchozího onemocnění oka.
Přestože se luxace čočky objevuje ve velké většině případů nejprve jen na jednom oku, jde o problém oboustranný. Zjednodušeně řečeno můžeme říct, že objeví-li se luxace na jednom oku, bude druhé oko postiženo do 1 roku také.



Sklivec

Je průhledná gelová tkáň vyplňující zadní segment oční koule.

PHTVL/PHPV (Perzistentní hyperplastická tunica vasculosa lentis / Perzistentní hyperplastický primární vitreus)

PHTVL/PHPV neboli Přetrvávající zbytnělá cévní pokrývka čočky / Přetrvávající zbytnělý sklivec (volně „přeloženo“) je dědičné onemocnění u dobrmanů a stafordšírských bulteriérů. V Jižní Africe byl popsán i zvýšený výskyt u flanderských bouvierů. S tímto onemocněním se sporadicky můžeme setkat i u jiných plemen a kříženců. V tomto případě je však považujeme „pouze“ za kongenitální onemocnění.
V průběhu vývoje plodu se na povrchu čočky vytváří cévní pleteň, která zajišťuje výživu okolním tkáním. Stejně jako u hyaloidní arterie (viz dále) i zde dochází za normálních okolností k regresi v době kolem porodu. V případě přetrvání pozorujeme těsně za zadní plochou čočky bělavé až červenohnědavé skvrny či souvislý povlak. Někdy se zřejmými cévními pruhy a souběžnou perzistentní hyaloidní arterií. V těžkých případech se objevují vývojové abnormality i na dalších očních strukturách jako je např. čočka.
V rámci tohoto onemocnění rozlišujeme šest stupňů podle závažnosti procesu. První stupeň se vyznačuje jen mírnými změnami, které nevedou k ovlivnění zrakové schopnosti. Stupeň číslo šest je doprovázen významnými defekty celého oka a vede ke slepotě.
Možná terapie je jen chirurgická, a to pouze na vysoce specializovaných pracovištích. Vzhledem k možným operačním a pooperačním komplikacím je ale na pečlivém zvážení její smysluplnost.
Jedinci postižení stupněm 2 - 6 by neměli být používáni v chovu.



Uveální aparát (živnatka), bělima

Živnatka tvoří střední vrstvu pokryvu oční koule a bělima vnější.

Anomálie oka kolií (Collie Eye Anomaly, CEA)

CEA je onemocnění, které, jak už z názvu vyplývá, postihuje kolie a šeltie. Objevuje se také u border kolií.
Onemocnění je vrozené a geneticky podmíněné. Nalézáme je tedy krátce po narození a v průběhu života se dále nemění, s výjimkou některých komplikujících stavů (nitrooční krvácení).
Nejčastějším a nejdůležitějším příznakem je nedostatečné vyvinutí živnatky (choroidální hypoplazie), které lze oftalmoskopicky nalézt ve vnější části tzv. tapetální části sítnice. Dalším častým nálezem je kolobom (nesprávné vyvinutí) oční papily. Poměrně zřídka se objevuje nepřichycení nebo odchlípení sítnice a nitrooční krvácení. Někteří autoři považují poslední dva zmiňované příznaky za následek kolobomu a choroidální hypoplazie. V poslední době se také objevily názory, že choroidální hypoplazie a kolobom jsou dvě samostatné nemoci.
Diagnostika CEA je komplikována tím, že onemocnění je charakterizováno výrazným pleomorfismem. To znamená, že příznaky onemocnění se mohou významně lišit v rámci jednoho vrhu a dokonce i v rámci levého a pravého oka jednoho jedince. Změny typické pro toto onemocnění jsou navíc patrné pouze do cca 8 týdnů po narození. Poté může dojít k jejich překrytí díky normálnímu dozrávání sítnice. U zmiňovaných plemen se navíc objevují i další geneticky podmíněné poškození sítnice (GPRA, CPRA).
Z výše uvedeného plyne, že oftalmologické vyšetření v rámci diagnostiky dědičných očních vad musí být provedeno u štěňat ve věku cca 6 až 8 týdnů. To klade velké nároky na erudici, zkušenost i trpělivost examinátora.
S podobným syndromem se můžeme setkat i u plemene australských ovčáků. V tomto případě je ale nemoc spojená s merle zbarvením a pravděpodobnou primární příčinou je defekt pigmentového epitelu sítnice. Dalším rozdílem je i častý výskyt kolobomu duhovky a katarakta (šedý zákal). Hovoříme proto nikoliv o CEA, ale o MOD (Merle Ocular Dysgenesis).

Hypoplazie očního nervu

Hypoplazie znamená nedokonalý vývin očního nervu, který vytváří jen velmi malou oční papilu (oční disk - místo vstupu očního nervu do oka) a není schopen normálně pracovat. Postižené oko bývá slepé. Předpokládá se, že genetickou podstatu má toto onemocnění u německých ovčáků a u miniatur pudlů.
Oftalmoskopicky podobný obraz nalézáme i u mikropapily. To je stav, kdy je oční papila menší než je běžné, ale je funkčně normální.



Rohovka, přední oční komora

Rohovka tvoří přední průhlednou stěnu oční koule. Přední oční komora je prostor mezi zadní plochou rohovky a duhovkou.

PPM (Perzistentní pupilární membrána)

Pupilární membrána je blanka, která je součástí standardního cévního zásobení vyvíjejícího se oka. Mizí krátce po narození a u některých jedinců může přetrvávat ve formě pigmentových pruhů napnutých mezi duhovkou a rohovkou, duhovkou a čočkou, nebo napnutých přes zorničku (spojení duhovka - duhovka). Tyto pigmentové pruhy někdy vytvářejí dojem pavučiny. V případě uchycení na rohovku mohou vznikat drobné až významné rohovkové jizvy omezující až znemožňující vidění. Podobně vzniká katarakta při uchycení na přední pouzdro čočky. V průběhu růstu oka dochází většinou k relativnímu zmenšení lézí (oko roste, ale defekt zůstává stejně velký) a tím k omezení jejich klinického dopadu. Většina postižených nevykazuje žádné známky poškození zraku.
Onemocnění je považováno za geneticky podmíněné u basenji, u kterých bývá někdy spojeno s kolobomem (abnormálním vývojem) oční papily.
Terapie je odvislá od stavu pacienta, ale většinou není nutná a postižený jedinec je jen zařazen do programu pravidelných kontrol na specializovaném pracovišti.

Primární glaukom - Goniodysgenesis/Pectinate ligament dysplasia

Primární glaukom je stav, při kterém dochází ke zvýšení nitroočního tlaku důsledkem sníženého odtoku komorového moku (nitrooční tekutina) v iridokorneálním úhlu a který nemá zjevnou příčinu ve smyslu zánětu, úrazu apod. Iridokorneální úhel je úhel, který svírá rohovka a duhovka. V případech, že je tento úhel široký a přesto nacházíme zvýšený nitrooční tlak, hovoříme o glaukomu s otevřeným úhlem. V případech, kdy je úzký, hovoříme o glaukomu s uzavřeným úhlem. U psů je mnohem častější druhá forma glaukomu, což souvisí s goniodysgenezí a dysplazií vazů umístěných v iridokorneálním úhlu (PLD).
Goniodysgeneze a Pectinate ligament dysplasia (PLD) označuje abnormální utváření iridokorneálního úhlu. Toto abnormální utváření může a nemusí vést ke zvýšení nitroočního tlaku. Neexistuje přímá korelace mezi rozsahem poškození (goniodysgeneze, resp. PLD) a vznikem glaukomu. U některých pacientů s relativně slabou formou PLD se rozvine těžký glaukom. A naopak u některých s rozsáhlou goniodysgenezí/PLD zůstává nitrooční tlak celoživotně normální. Je tedy zřejmé, že ještě stále dostatečně tomuto zákeřnému onemocnění nerozumíme, a i proto je velmi obtížné s ním bojovat.
Zvýšený tlak vede k trvalému poškození očního nervu a může působit, a bohužel většinou i způsobuje, slepotu.
Diagnóza bývá postavena na základě vyšetření iridokorneálního úhlu (gonioskopie) a měření nitroočního tlaku. Důležitá je samozřejmě i plemenná příslušnost pacienta.
Plemen postižených goniodysgenezí a PLD je celá řada. Namátkou lze jmenovat baset, velššpringl španěl, sibiřský husky nebo americký kokršpaněl.

Korneální dystrofie

Korneální dystrofie je definována jako oboustranně se objevující dědičně podmíněné onemocnění rohovky, které není doprovázeno lokálním zánětem ani celkovým onemocněním.
Klinicky na rohovce nacházíme bílá až stříbrně zbarvená ložiska, většinou ve středu či mírně pod středem rohovky. Histologicky se zjišťuje v těchto místech akumulace lipidů.
Podobný klinický obraz má korneální degenerace. V tomto případě je ukládání látek do rohovky spojeno buď s lokálním onemocněním (př. chronický zánět rohovky), aplikací léků (zejména kortikosteroidů) nebo s celkovou chorobou nejčastěji metabolického rázu (např. snížená funkce štítné žlázy).
Mezi plemena s výskytem korneální dystrofie patří bígl, sibiřský husky, erdelteriér a Kavalír King Charles španěl.

autor článku:
MVDr. Petr Gbelec




Aktuality

4.2.2018

Ciao Bella Mini Sherak

naše chovná fena miniaturního bullteriéra Ciao Bella Mini Sherak absolvovala veškará zdravotní vyšetření a testy s výsledkem zdravá, vhodná k chovu

15.7.2017

Capri Blu Mini Sherak

naše mladá fenka miniaturního bullteriéra Capri Blu Mini Sherak složila zkoušku ZOP, ZZO a také canisterapeutické zkoušky

1.7.2017

Adios Amigos Mini Sherak

náš plně testovaný chovný pes miniaturního bullteriéra Adios Amigos Mini Sherak ve svých 3 letech opakovaně absolvoval veškerá zdravotní vyšetření s výsledkem zdravý, vhodný k chovu - udělen CZDR II.

23.5.2017

Avallon Beauty Mini Sherak

naše plně testovaná chovná fena miniaturního bullteriéra Avallon Beauty Mini Sherak opakovaně absolvovala veškerá zdravotní vyšetření s výsledkem zdravá, vhodná k chovu

23.5.2017

Asmine Belle Mini Sherak

naše plně testovaná chovná fena miniaturního bullteriéra Asmine Belle Mini Sherak opakovaně absolvovala veškerá zdravotní vyšetření s výsledkem zdravá, vhodná k chovu

20.5.2017

Afinity Blue Mini Sherak

naše plně testovaná chovná fena miniaturního bullteriéra Afinity Blue Mini Sherak - matka našeho vrhu E-Mini Sherak - opakovaně absolvovala veškerá zdravotní vyšetření s výsledkem zdravá, vhodná k chovu

14.5.2017

Captain Hope Mini Sherak

mladý pejsek miniaturního bullteriéra Captain Hope Mini Sherak - na své první výstavě ve Finsku získal skvělé ocenění V1, CAJC, BOJ, BOS

5.5.2017

B-Mini Sherak

všichni jedinci z tohoto vrhu absolvovali veškerá zdravotní vyšetření a testy s výsledkem zdravý/á, vhodný/á do chovu, celý vrh je tedy plně testovaný s ověřenou parentitou

5.5.2017

Bonjour Madame Mini Sherak

naše fenka miniaturního bullteriéra Bonjour Madame Mini Sherak absolvovala veškerá zdravotní vyšetření a testy s výsledkem zdravá, vhodná k chovu, je tak nyní plně testovaná


Novinky na webu

4.2.2018

Ciao Bella Mini Sherak

naše chovná fena miniaturního bullteriéra Ciao Bella Mini Sherak absolvovala veškará zdravotní vyšetření a testy s výsledkem zdravá, vhodná k chovu

14.3.2017

T-3 Sherak

fotogalerie vrhu - přidány nové fotografie psa Tiger Sherak ve 3 letech

2.11.2016

C´est la Vie Mini Sherak

mladá fenka miniaturního bullteriéra C´est la Vie Mini Sherak - přidány aktuální fotografie

7.9.2016

Romance Sherak

naše chovná fena Romance Sherak, matka několika našich vrhů a také matka našeho chovného psa Vinty Sherak - přidána aktuální fotografie z 13 let věku

Vítejte na sherak.cz

Odkazy

doporučujeme Vám:

veterinární péče e-shop



SHERAK

chovatelská stanice německých ovčáků a miniaturních bullteriérů

Rooseveltova 1512 Říčany 251 01