Články

V našich článcích naleznete mnoho zajímavých rad a tipů, které můžete ocenit, rozhodnete-li se pořídit si štěňátko nebo máte-li již štěně doma. Je zde ale i spousta užitečných informací pro majitele dospělých či starších psů.

Naleznete zde základní údaje o výživě psů i štěňat obecně, především však psů a štěňat velkých plemen, doporučení vhodného krmiva a jak si správné krmivo vybírat. Dále tipy na vhodné doplňky výživy, proč je důležité podávat kloubní výživu, proč, jak často a čím odčervovat, odborné články s veterinární tématikou, ale i obecné informace o plemeni a chovu německého ovčáka a mnoho dalšího.

Jednotlivé produkty, které ve svých článcích zmiňuji, jsou představeny ve stejnojmenné kategorii - viz. menu - rubrika Produkty. Jde o přípravky, které s oblibou používám u svých psů, fen či štěňat a s kterými mám jen ty nejlepší zkušenosti. Proto je mohu jedině doporučit, ať již jde o krmiva, pochoutky či různé doplňky výživy.


Pokaždé, když předávám novému majiteli štěňátko, snažím se mu současně předat i co nejvíce informací a rad, aby věděl vše potřebné a důležité. Např. čím a jak často štěňátko krmit, kdy odčervit a kdy očkovat, co je pro štěně vhodné a co naopak nevhodné atd. Těchto informací je mnoho, rozhodla jsem se tedy sepsat vše, co je dle mého názoru dobré vědět, a prostřednictvím našich stránek nabídnout k přečtení. Věřím, že tyto informace budou užitečné nejen pro majitele štěňat z chovatelské stanice Sherak, ale že je mohou ocenit i ostatní chovatelé a majitelé německých ovčáků, případně i jiných plemen.

Máte-li dotaz či nejasnosti, neváhejte mě kontaktovat emailem.

© Petra Knihová
Pro přehlednost jsou články rozděleny do podkategorií dle témat, zde v této hlavní kategorii je seznam všech článků na našich stránkách uveřejněných. Můžete si ale vybrat jen užší okruh na téma, které Vás zajímá, viz. následující podrubriky v menu:


Chov německých ovčáků v chovatelské stanici Sherak

Chov německých ovčáků v chovatelské stanici Sherak

CHS Sherak působí v chovu německých ovčáků již téměř 20 let, jaké byly začátky, kdo se na našem chovu podílel nejvíce a kdo se zapsal nejvýznamněji... článek aktualizován v září 2013


chov psů s PP a bez PP

Názor chovatele na chov a prodej psů bez průkazu původu.


Množírny psů

Množírny psů

Přestože je výraz psí množírny v poslední době skloňován snad ve všech pádech, bohužel se stále najde mnoho těch, kteří svým zájmem o štěňata bez PP činnost těchto zařízení podporují... Informace i fotografie naleznete zde.


štěňátka bez PP

zaručeně čistokrevná, krásná a zdravá štěňátka bez PP! sháníte taková? přečtěte si tento náš článek...


Bonitační řád

Bonitační řád Českého klubu německých ovčáků


Chovatelský řád

Chovatelský řád Českého klubu německých ovčáků


Druhy krmiv a jejich označení

Stručný slovníček pojmů užitečný při výběru správného krmiva pro psy, ale i pro kočky.


Granule suché nebo máčené

Nevíte si rady, zda svému štěněti granule namáčet nebo je podávat raději suché? Odpověď není jednoznačná a oba způsoby mají své výhody, rozhodněte se tedy sami...


Jaké plemeno je nejvhodnější...

Rozhodli jste se pořídit si štěně a stojíte před otázkou, jaké plemeno si vybrat?


Německý ovčák

Obecné údaje a základní informace o plemeni německý ovčák.


Německý ovčák - standard plemene FCI

Německý ovčák je podle Federation Cynologique Internationale řazen do skupiny I - ovčáci, k využití jako všestranný pracovní, ovčácký a služební pes se zkouškou z výkonu.


Odběr štěněte, krmení, očkování a odčervení

Základní informace pro nové majitele štěňat - kdy je vhodný termín odběru štěňátka od chovatele, termíny očkování, odčervení a způsob krmení.


Péče o srst a vhodné doplňky výživy

Běžná péče o srst německého ovčáka, koupání, česání, ale i vhodné doplňky stravy na podporu růstu a kvality srsti.


Péče o Vašeho psa

Základní informace pro majitele psů - očkování, odčervování, způsob krmení a péče o dospělého psa.


Pejska či fenku...

Chystáte se pořídit si štěně a nejste si jistí, zda je pro Vás vhodnější pes či fena?


Podmínky chovnosti u německých ovčáků

Seznam podmínek, které musí splnit pes či fena německého ovčáka k zařazení do chovu.


Průkaz původu psa

Co je to průkaz původu (zkráceně PP) a k čemu je dobrý?


Výstavní řád

Výstavní řád Českého klubu německých ovčáků


Ztráta zubu

Stane-li se Vám totéž, co se stalo nám, může Vám náš článek pomoci. Při ztrátě zubu psa je potřeba zajistit si potvrzení plnochruposti, jak na to? Vše se dočtete zde.


Hotel pro psy

rozhovor pro časopis Haf & Mňau


Síň slávy

Síň slávy

článek pana Jana Stibůrka, dlouholetého výcvikáře a rozhodčího, jako reakce na článek pana Jelínka v NO 9/2012


Anaplazmóza

Anaplazmóza

Anaplazmózu na Vašeho psa přenáší klíště. Nemoc může mít dvě formy, obě mohou vyvolávat zvracení, průjem, ztuhlost a bolestivost kloubů podobně jako artritida. Anaplazmóza se díky společnému přenašeči vyskytuje často s další nemocí - lymskou boreliózou.


Antiparazitika

Antiparazitika

Antiparazitika jsou látky, které zbavují živočichy cizopasníků - parazitů. Podle rozdělení parazitů dělíme i antiparazitika na vnější a vnitřní.


Chondroprotektiva u mladých psů

Chondroprotektiva u mladých psů

Často se zabýváme myšlenkou, zda máme či nemáme u našeho štěněte přidávat kloubní výživu, tzv chondroprotektiva.


Demodex canis

Demodex canis

Demodex canis neboli trudník psí je parazit způsobující onemocnění psů zvané demodikóza.


Dirofilaria immitis

Dirofilaria immitis

Dirofilaria immitis parazituje v krevním oběhu psů a koček. Dospělí červi žijí v pravé srdeční komoře či síni a v plicních arteriích, měří 10 až 30 cm. Přenos vlasovců se uskutečňuje pomocí komárů, ve kterých D. immitis prodělává částečný vývoj.


DNA profil

DNA profil

testování vzorku DNA, vytvoření DNA profilu a potvrzení parentity v laboratoři


Dysplazie kyčelního kloubu

Dysplazie kyčelního kloubu

Dysplazie kyčelních kloubů (DKK) je vývojové onemocnění kyčelních kloubů s dědičným podkladem. Postihuje prakticky všechna plemena psů, ale nejvýraznější problémy způsobuje u velkých a obřích plemen, a to vzhledem k váze přenášené na postižené klouby.


Ektoparazité - vnější parazité, s kterými se nejčastěji setkáváme

Ektoparazité - vnější parazité, s kterými se nejčastěji setkáváme

Parazity (cizopasníky) můžeme rozdělit na ektoparazity (vnější parazity) a endoparazity (vnitřní parazity). Nejznámějšími vnějšími parazity jsou blecha, klíště a veš či všenka.


Endoparazité - vnitřní parazité, s kterými se nejčastěji setkáváme

Endoparazité - vnitřní parazité, s kterými se nejčastěji setkáváme

Rozeznávéme 2 druhy nejběžnějších střevních parazitů psů a koček: červy oblé (škrkavky) a červy ploché (tasemnice).


Kastrace

Kastrace

Kastrace je odstranění pohlavních žláz, které produkují pohlavní hormony, a má vždy zároveň efekt sterilizace, t.j. neplodnost. Kastrace samců se provádí odstraněním varlat, u samic odstraněním vaječníků nebo vaječníků i s vejcovody a dělohou.


Kloubní výživa

Kloubní výživa

Podávání chondroprotektiv (kloubní výživy) má význam pro správný vývoj kloubních chrupavek zejména u štěňat velkých plemen, dále u aktivních, sportovních a pracovních psů a stejně tak i u starých psů.


Klouby Vašeho psa a péče o ně

Klouby Vašeho psa a péče o ně

Péče o klouby není vždy jednoznačná. Každý pes má trochu jiné potřeby, přičemž ty záleží na mnoha okolnostech, např. plemeno, věk, využití psa a jeho styl života.


Luxace patelly u psů

Luxace patelly u psů

Luxace patelly (vykloubení čéšky) je relativně časté onemocnění kolenního kloubu psů. Je typické anatomickými změnami pánevní končetiny, které vedou následně ke změně polohy čéšky do abnormální pozice.


Nechuť k cestování autem, cestovní nevolnosti

Nechuť k cestování autem, cestovní nevolnosti

Má Váš pes problém s cestováním? Nechce se mu nastupovat a v autě není rád? Či dokonce za jízdy trpí nevolností, sliněním a zvrací? Zkuste mu auto zpříjemnit a nevolností ho zbavit!


Paraziti psů a koček

Paraziti psů a koček

Vašeho miláčka trápí různí paraziti, o kterých často nemusíte mít ani tušení. Při slabém nakažení se s nimi zvíře dokáže vypořádat a působí zdravě, imunitní systém přesto s parazity bojuje. Důsledky parazitární invaze mohou být různé.


Péče o chrup aneb prevence dentálních problémů

Péče o chrup aneb prevence dentálních problémů

Vhodnou péčí o chrup a celou dutinu ústní je možné předcházet některým dentálním onemocněním Vašeho psa, tvorbě zubního plaku a následně i zubního kamene. Ústní hygienu bychom proto neměli zanedbávat.


Podávání kloubní výživy u štěněte německého ovčáka

Podávání kloubní výživy u štěněte německého ovčáka

Německý ovčák se řadí mezi velká plemena, a tak je u něj podávání kloubní výživy více než vhodné. K dispozici je velké množství chondroprotektiv, je jen třeba si správně vybrat.


Torze žaludku

Torze žaludku

Torze žaludku postihuje především velká a obří plemena psů a plemena s hlubokým hrudníkem. Typickými příznaky torze jsou nevolnost, neklid, nadměrné slinění a snaha o zvracení. Asi nejvýraznější je však na první pohled rychle se zvětšující břicho.


Určení optimálního dne ke krytí - hladina progesteronu v krvi

Určení optimálního dne ke krytí - hladina progesteronu v krvi

Pro stanovení optimálního dne ke krytí se používají dvě vzájemně se doplňující metody: cytologické vyšetření a stanovení hladiny progesteronu v krvi, které je obecně považováno za nejpřesnější.


Veterinární využití MSM

Veterinární využití MSM

S rostoucími nároky na výkonnost se zvyšují i nároky na krmení a ošetřování zvířat. Vědecký výzkum v této oblasti přináší mnoho nových poznatků, což s sebou nese uvádění řady nových krmiv, nutričních doplňků a veterinárních přípravků na trh.


Výživa psů a koček

Výživa psů a koček

Správná výživa je základem dobrého zdravotního stavu každého jedince, proto je třeba pro Vašeho psa či kočku volit vhodnou stravu. Obecně máte na výběr ze dvou možností, a to vařená, doma připravovaná strava, anebo krmivo průmyslové vyráběné.


Výživa psů s artritidou

Výživa psů s artritidou

Většina lidí se u svých starších psů setkává s problémy s pohyblivostí. Ve skutečnosti má téměř jeden z pěti psů ve věku starších jednoho roku problémy s klouby.


Výživa štěněte německého ovčáka

Výživa štěněte německého ovčáka

V případě německého ovčáka jde o štěně velkého plemene, a tak je třeba vybírat krmivo určené právě pro rostoucí štěňata a mladé psy velkých plemen. Takové krmivo bývá označováno jako Puppy Large Breed či Junior Large Breed.


Zásady výživy štěňat velkých a obřích plemen psů

Zásady výživy štěňat velkých a obřích plemen psů

V posledních letech jsou velmi oblíbená některá z velkých a obřích plemen psů, jako jsou např. zlatý retrívr, labrador, rhodéský ridgeback, irský vlkodav apod. Ne všichni jejich noví majitelé si však umějí správně poradit s jejich výživou.


Zdravotní problémy zubů a dásní psů

Zdravotní problémy zubů a dásní psů

Pravidelné a pečlivé čištění zubů odstraňuje zubní plak a zabraňuje jeho hromadění. Snížením zubního plaku se potlačuje zánět dásní a poškození dásní i zubů.


Životní cyklus klíšťat

Životní cyklus klíšťat

Reprodukční schopnosti klíšťat jsou vysoké, jedna samička produkuje 2500 až 4000 vajíček. Každá vývojová fáze může mít klidové stadium v délce 6 až 12 měsíců před obdobím sání.

Aktuality

4.2.2018

Ciao Bella Mini Sherak

naše chovná fena miniaturního bullteriéra Ciao Bella Mini Sherak absolvovala veškará zdravotní vyšetření a testy s výsledkem zdravá, vhodná k chovu

15.7.2017

Capri Blu Mini Sherak

naše mladá fenka miniaturního bullteriéra Capri Blu Mini Sherak složila zkoušku ZOP, ZZO a také canisterapeutické zkoušky

1.7.2017

Adios Amigos Mini Sherak

náš plně testovaný chovný pes miniaturního bullteriéra Adios Amigos Mini Sherak ve svých 3 letech opakovaně absolvoval veškerá zdravotní vyšetření s výsledkem zdravý, vhodný k chovu - udělen CZDR II.

23.5.2017

Avallon Beauty Mini Sherak

naše plně testovaná chovná fena miniaturního bullteriéra Avallon Beauty Mini Sherak opakovaně absolvovala veškerá zdravotní vyšetření s výsledkem zdravá, vhodná k chovu

23.5.2017

Asmine Belle Mini Sherak

naše plně testovaná chovná fena miniaturního bullteriéra Asmine Belle Mini Sherak opakovaně absolvovala veškerá zdravotní vyšetření s výsledkem zdravá, vhodná k chovu

20.5.2017

Afinity Blue Mini Sherak

naše plně testovaná chovná fena miniaturního bullteriéra Afinity Blue Mini Sherak - matka našeho vrhu E-Mini Sherak - opakovaně absolvovala veškerá zdravotní vyšetření s výsledkem zdravá, vhodná k chovu

14.5.2017

Captain Hope Mini Sherak

mladý pejsek miniaturního bullteriéra Captain Hope Mini Sherak - na své první výstavě ve Finsku získal skvělé ocenění V1, CAJC, BOJ, BOS

5.5.2017

B-Mini Sherak

všichni jedinci z tohoto vrhu absolvovali veškerá zdravotní vyšetření a testy s výsledkem zdravý/á, vhodný/á do chovu, celý vrh je tedy plně testovaný s ověřenou parentitou

5.5.2017

Bonjour Madame Mini Sherak

naše fenka miniaturního bullteriéra Bonjour Madame Mini Sherak absolvovala veškerá zdravotní vyšetření a testy s výsledkem zdravá, vhodná k chovu, je tak nyní plně testovaná


Novinky na webu

4.2.2018

Ciao Bella Mini Sherak

naše chovná fena miniaturního bullteriéra Ciao Bella Mini Sherak absolvovala veškará zdravotní vyšetření a testy s výsledkem zdravá, vhodná k chovu

14.3.2017

T-3 Sherak

fotogalerie vrhu - přidány nové fotografie psa Tiger Sherak ve 3 letech

2.11.2016

C´est la Vie Mini Sherak

mladá fenka miniaturního bullteriéra C´est la Vie Mini Sherak - přidány aktuální fotografie

7.9.2016

Romance Sherak

naše chovná fena Romance Sherak, matka několika našich vrhů a také matka našeho chovného psa Vinty Sherak - přidána aktuální fotografie z 13 let věku

Vítejte na sherak.cz

Odkazy

doporučujeme Vám:

veterinární péče e-shopSHERAK

chovatelská stanice německých ovčáků a miniaturních bullteriérů

Rooseveltova 1512 Říčany 251 01