Články o MBT

V této kategorii naleznete články týkající se plemene bulteriér (standardní i miniaturní), ať již jde o standard plemene, podmínky chovnosti MBT či odborné články se zdravotní tématikou.

Naleznete zde základní údaje o výživě psů i štěňat, jak často a čím odčervovat, kdy očkovat, najdete zde i odborné články s veterinární tématikou, ale i obecné informace o bullteriérech a mnoho dalšího.


Chovem psů se zabývám již více než 20 let a pokaždé, když předávám novému majiteli štěňátko, snažím se mu současně předat i co nejvíce informací a rad, aby věděl vše potřebné a důležité. Např. čím a jak často štěňátko krmit, kdy odčervit a kdy očkovat, co je pro štěně vhodné a co naopak nevhodné atd. Těchto informací je mnoho, rozhodla jsem se tedy sepsat vše, co je dle mého názoru dobré vědět, a prostřednictvím našich stránek nabídnout k přečtení. Věřím, že tyto informace budou užitečné nejen pro majitele štěňátek minibulíčků z naší chovatelské stanice Sherak, ale že je mohou ocenit i ostatní chovatelé a majitelé BT, MBT či jiných plemen.

Máte-li dotaz či nejasnosti, neváhejte mě kontaktovat emailem.

© Petra Knihová
Užší výběr článků, které by mohly posloužit zájemcům o štěňátko BT či MBT, případně již novým majitelům, najdete v podkategorii pořizujeme si štěňátko. Vše o testování zdraví MBT i BT v podkategorii testování zdraví.


chov psů s PP a bez PP

Názor chovatele na chov a prodej psů bez průkazu původu.


Množírny psů

Množírny psů

Přestože je výraz psí množírny v poslední době skloňován snad ve všech pádech, bohužel se stále najde mnoho těch, kteří svým zájmem o štěňata bez PP činnost těchto zařízení podporují... Informace i fotografie naleznete zde.


štěňátka bez PP

zaručeně čistokrevná, krásná a zdravá štěňátka bez PP! sháníte taková? přečtěte si tento náš článek...


Barva bullteriérů

Začnu krátkým veselým příběhem. Genetika je od gymnázia mým koníčkem a velmi podrobně jsem ji studovala u králíků, potkanů a bulteriérů. Dokonce jsem šlechtila barevné rázy.


Doplňky výživy u MBT

Jaké doplňky výživy používám u svých fen MBT


Druhy krmiv a jejich označení

Stručný slovníček pojmů užitečný při výběru správného krmiva pro psy, ale i pro kočky.


Granule suché nebo máčené

Nevíte si rady, zda svému štěněti granule namáčet nebo je podávat raději suché? Odpověď není jednoznačná a oba způsoby mají své výhody, rozhodněte se tedy sami...


Miniaturní bulteriér

Miniaturní bulteriér

Obecné údaje a základní informace o plemeni miniaturní bulteriér.


Miniaturní bulteriér - standard plemene FCI

Miniaturní bulteriér je podle Federation Cynologique Internationale řazen do skupiny III - teriéři.


Náš život s bullíčkem: máme doma štěňátko

Náš život s bullíčkem: máme doma štěňátko

naše zkušenosti, poznatky a postřehy, které by se mohly hodit novým majitelům štěňátka minibullíčka - po odběru


Náš život s bullíčkem: před odběrem

Náš život s bullíčkem: před odběrem

naše zkušenosti, poznatky a postřehy, které by se mohly hodit zájemci o štěňátko minibullíčka - než si přineseme domů štěňátko...


Odběr štěněte, krmení, očkování a odčervení

Základní informace pro nové majitele štěňat - kdy je vhodný termín odběru štěňátka od chovatele, termíny očkování, odčervení a způsob krmení.


Pejska či fenku...

Chystáte se pořídit si štěně a nejste si jistí, zda je pro Vás vhodnější pes či fena?


Podmínky chovnosti miniaturních bulteriérů

Seznam podmínek, které musí splnit pes či fena miniaturního bulteriéra k zařazení do chovu.


Podmínky chovnosti u bulteriérů v KABT

Seznam podmínek Klubu anglického bullterrierra, které musí splnit pes či fena bulteriéra k zařazení do chovu.


Průkaz původu psa

Co je to průkaz původu (zkráceně PP) a k čemu je dobrý?


Vaše otázky - naše odpovědi

Vaše otázky - naše odpovědi

zájemci o štěňátko se mě ptají, aneb co vás opravdu zajímá.....


Výživa štěněte miniaturního bullteriéra

Jak a čím krmit Vaše štěňátko minibullíčka, vhodné pamlsky či doplňky výživy.


Zbarvení bullteriéra

Každý majitel a hlavně chovatel by měl znát alespoň rámcově příslušný plemenný standard. Zbarvení jako základní identifikační údaj psa v něm určitě zaujímá důležité postavení. Většina ostatních exteriérových parametrů může být hodnocena i výrazně odlišně.


Canine Terms

common used dog breeding terms in English (might be useful)


Certifikát zdraví CZDR

Certifikát zdraví CZDR

Podmínky k udělení Certifikátu zdraví CZDR u plemen bullteriér a miniaturní bullteriér, tento certifikát vydává Klub anglického bullterriéra.


GBF – Gesundheitszertifikat

GBF – Gesundheitszertifikat

Certifikát zdraví - veterinární osvědčení německého Spolku přátel bullteriéra (Die Gesellschaft der Bullterrier Freundehat)


Anaplazmóza

Anaplazmóza

Anaplazmózu na Vašeho psa přenáší klíště. Nemoc může mít dvě formy, obě mohou vyvolávat zvracení, průjem, ztuhlost a bolestivost kloubů podobně jako artritida. Anaplazmóza se díky společnému přenašeči vyskytuje často s další nemocí - lymskou boreliózou.


Dědičná hluchota a BAER test

Dědičná hluchota a BAER test

BAER (Brain-stem Audio Evocated Responzes), testování dědičné hluchoty u psů, která je spojena s bílou barvou srsti.


Dědičná onemocnění ledvin u bulteriéra

Dědičná onemocnění ledvin u bulteriéra

Mezi závažná dědičná onemocnění ledvin u bulteriérů řadíme hereditární nefritis a polycystickou ledvinu, obě tato onemocnění se přenášejí autozomálně dominantně, postižený jedinec tedy vždy onemocní.


Dědičná onemocnění srdce u bulteriéra

Dědičná onemocnění srdce u bulteriéra

Mezi závažná dědičná onemocnění srdce u bulteriérů patří nejčastěji stenóza aorty a dysplazie mitrální či aortální chlopně.


Dědičné nemoci očí

Dědičné nemoci očí

Zvíře postižené některou z dědičných chorob se s touto nemocí již narodí a přenáší ji dále na své potomstvo. Tato nemoc je zakódována přímo v jeho genetické výbavě. To ovšem neznamená, že je dané onemocnění nutně patrné ihned po narození.


DNA profil

DNA profil

testování vzorku DNA, vytvoření DNA profilu a potvrzení parentity v laboratoři


Doppler, ultrazvukové vyšetření srdce

Doppler, ultrazvukové vyšetření srdce

Vyšetření srdce lze provést poslechem za použití fonendoskopu, rentgenem, pomocí EKG či ultrazvukem. K zjištěení srdečních vad v chovu bullteriérů se v současnosti používá výhradně echokardiografické vyšetření - doppler.


Hereditární nefritis bulteriérů

Hereditární nefritis bulteriérů

Hereditární nefritis je přímo dědičným onemocněním bulteriérů, je přenášeno autozomálně dominatně, postižený jedinec tedy vždy onemocní a nikdy není pouze přenašečem. Onemocnění odhalí jednoduchý UPC test z moči.


Luxace patelly u psů

Luxace patelly u psů

Luxace patelly (vykloubení čéšky) je relativně časté onemocnění kolenního kloubu psů. Je typické anatomickými změnami pánevní končetiny, které vedou následně ke změně polohy čéšky do abnormální pozice.


Máme doma kardiaka - jak to poznáme?

Máme doma kardiaka - jak to poznáme?

Hlavní příznaky srdečních onemocnění, které by v nás měly vyvolat zamyšlení nad stavem našeho psa a nasměrovat naše kroky k veterináři (MVDr. Peter Scheer Ph.D.)


Máme doma kardiaka - jak to prokáží u veterináře?

Máme doma kardiaka - jak to prokáží u veterináře?

Hlavní metody kardiologických vyšetření používaných ve veterinární medicíně (MVDr. Peter Scheer Ph.D.)


nebojte se DNA

nebojte se DNA

Poslední rok, snad více než kdy dříve, je velmi diskutované téma zdravotního testování a k němu se úzce váže i testování DNA. Běžné zdravotní testy jsou většině z nás více méně známy, DNA testy však zatím nejsou příliš využívány.


PKD - polycystické onemocnění ledvin

PKD - polycystické onemocnění ledvin

Autosomálně dominantní polycystické onemocnění ledvin, zkráceně PKD (Polycystic Kidney Disease), u bulteriérů a možnost jeho odhalení pomocí genetického testu (DNA PKD test).


PLL - primární luxace čočky

PLL - primární luxace čočky

Primární luxace čočky neboli PLL (primary lens luxation) je autozomálně recesivní dědičná oční vada vedoucí k oslepnutí, postihuje jedince plemene miniaturní bullteriér.


Potvrzení parentity pomocí DNA profilu

Potvrzení parentity pomocí DNA profilu

K čemu je nám testování DNA u bullteriérů vlastně dobré? A jak vůbec souvisí s testováním zdraví? Přečtěte si více v tomto článku.


Testování zdraví

Testování zdraví

Jaké zdravotní testy a vyšetření jsou běžné u plemene bullteriér a miniaturní bullteriér? Jaká vyšetření jsou povinná do chovu a jaká nikoliv? Kdy je možné tyto testy či vyšetření absolvovat? Jaký jedinec je nazýván plně testovaným?


Určení optimálního dne ke krytí - hladina progesteronu v krvi

Určení optimálního dne ke krytí - hladina progesteronu v krvi

Pro stanovení optimálního dne ke krytí se používají dvě vzájemně se doplňující metody: cytologické vyšetření a stanovení hladiny progesteronu v krvi, které je obecně považováno za nejpřesnější.


Vrozená hluchota psů a koček

Vrozená hluchota psů a koček

Bylo prokázáno, že výskyt oboustranně i jednostranně hluchých jedinců je signifikantně nižší při páření dvou oboustranně slyšících jedinců. Takto kontrolovaným chovem lze významně snížit prevalenci postižených jedinců v populaci.


Základy mendelovské genetiky u zvířat s vrozenou hluchotou

Základy mendelovské genetiky u zvířat s vrozenou hluchotou

Mendelovská genetika je jeden ze základních a jednoduchých modelů dědičnosti, který v druhé polovině devatenáctého století objevil a ve třech zákonech, které dodnes nesou jeho jméno, formuloval mnich Gregor Johan Mendel.


Životní cyklus klíšťat

Životní cyklus klíšťat

Reprodukční schopnosti klíšťat jsou vysoké, jedna samička produkuje 2500 až 4000 vajíček. Každá vývojová fáze může mít klidové stadium v délce 6 až 12 měsíců před obdobím sání.

Aktuality

4.2.2018

Ciao Bella Mini Sherak

naše chovná fena miniaturního bullteriéra Ciao Bella Mini Sherak absolvovala veškará zdravotní vyšetření a testy s výsledkem zdravá, vhodná k chovu

15.7.2017

Capri Blu Mini Sherak

naše mladá fenka miniaturního bullteriéra Capri Blu Mini Sherak složila zkoušku ZOP, ZZO a také canisterapeutické zkoušky

1.7.2017

Adios Amigos Mini Sherak

náš plně testovaný chovný pes miniaturního bullteriéra Adios Amigos Mini Sherak ve svých 3 letech opakovaně absolvoval veškerá zdravotní vyšetření s výsledkem zdravý, vhodný k chovu - udělen CZDR II.

23.5.2017

Avallon Beauty Mini Sherak

naše plně testovaná chovná fena miniaturního bullteriéra Avallon Beauty Mini Sherak opakovaně absolvovala veškerá zdravotní vyšetření s výsledkem zdravá, vhodná k chovu

23.5.2017

Asmine Belle Mini Sherak

naše plně testovaná chovná fena miniaturního bullteriéra Asmine Belle Mini Sherak opakovaně absolvovala veškerá zdravotní vyšetření s výsledkem zdravá, vhodná k chovu

20.5.2017

Afinity Blue Mini Sherak

naše plně testovaná chovná fena miniaturního bullteriéra Afinity Blue Mini Sherak - matka našeho vrhu E-Mini Sherak - opakovaně absolvovala veškerá zdravotní vyšetření s výsledkem zdravá, vhodná k chovu

14.5.2017

Captain Hope Mini Sherak

mladý pejsek miniaturního bullteriéra Captain Hope Mini Sherak - na své první výstavě ve Finsku získal skvělé ocenění V1, CAJC, BOJ, BOS

5.5.2017

B-Mini Sherak

všichni jedinci z tohoto vrhu absolvovali veškerá zdravotní vyšetření a testy s výsledkem zdravý/á, vhodný/á do chovu, celý vrh je tedy plně testovaný s ověřenou parentitou

5.5.2017

Bonjour Madame Mini Sherak

naše fenka miniaturního bullteriéra Bonjour Madame Mini Sherak absolvovala veškerá zdravotní vyšetření a testy s výsledkem zdravá, vhodná k chovu, je tak nyní plně testovaná


Novinky na webu

4.2.2018

Ciao Bella Mini Sherak

naše chovná fena miniaturního bullteriéra Ciao Bella Mini Sherak absolvovala veškará zdravotní vyšetření a testy s výsledkem zdravá, vhodná k chovu

14.3.2017

T-3 Sherak

fotogalerie vrhu - přidány nové fotografie psa Tiger Sherak ve 3 letech

2.11.2016

C´est la Vie Mini Sherak

mladá fenka miniaturního bullteriéra C´est la Vie Mini Sherak - přidány aktuální fotografie

7.9.2016

Romance Sherak

naše chovná fena Romance Sherak, matka několika našich vrhů a také matka našeho chovného psa Vinty Sherak - přidána aktuální fotografie z 13 let věku

21.6.2016

Coquette BlackFin Mini Sherak

mladá fenka miniaturního bullteriéra Coquette BlackFin Mini Sherak - přidány nové fotografie

26.6.2015

plavý briard

čtyřtýdenní štěňátka plavého briarda z vrhu Q Bohemia Elité; červen 2015

Vítejte na sherak.cz

zadáme štěňátkaSHERAK

chovatelská stanice německých ovčáků a miniaturních bullteriérů

Rooseveltova 1512 Říčany 251 01
tel.: 777 860 720